Stmicroelectronics Field Effect Transistor - P80n06 Transistor To-220 -rohs-compliant- - STP80N06
 Smart Search | Easily Confirm Fit With Your Appliance: Please Click Here
ID#: S4DTR2293283
Availability :  In Stock
In Stock
Earn: 7 reward points
In Stock
On your doorstep
Shipping costs reflect the true cost to ship your parcel, learn more about our shipping.
QTY :
 Guarantee: 180 days
 Condition: New
 Genuine Original Stmicroelectronics spare part
Product Information:
Part Manufacturer: Stmicroelectronics
Check the Brand & Model Usage tab below.
Check your rating plate on your appliance for the full model number!
Information:
Housing Type: TO-220
Manufacturer: STMicroelectronics
Polarity: n-channel
Connection type: Push-through installation
ROHS-konform: Yes
Max. Working Voltage: 60 V
Capacity: 150 W
Max. Amperage: 80 A
Max. Temperature: 175 °C